Zatwierdzony układ konsumencki wobec Klienta Kancelarii. Umorzenie długu na poziomie 40%!

Zatwierdzony układu konsumencki

Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach wydał orzeczenie o zatwierdzeniu układu konsumenckiego prowadzonego wobec Klienta Kancelarii. Postanowienie jest prawomocne. Na skutek propozycji układowych złożonych w trakcie postępowania wobec Klienta Kancelarii umorzonych zostało 40% kapitału. Zadłużenie wynikało z kredytów

i pożyczek. Umorzono także wszystkie odsetki wynikające z opóźnienia w spłacie zobowiązań.

Korzyści Klienta

Niewątpliwie bardzo dużą korzyścią jest fakt, iż Dłużnik nie musi spłacać przyszłych odsetek od kredytów (odsetek kapitałowych) w związku z czym oszczędność związana z prowadzonym postępowaniem o układ konsumencki przyniosła dla Klienta blisko 150 tysięcy złotych. Klient uratował przed egzekucją swoją nieruchomość oraz zabezpieczył trudną sytuację finansową. Trudną sytuację finansową spowodowały problemy zdrowotne członków rodziny.

Jak prowadzo

ne jest postępowanie o układ konsumencki?

Układ konsumencki to potoczna nazwa na postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Postępowanie reguluje Prawo upadłościowe. Zawiera ono jednak bardzo wiele elementów zaczerpniętych z postępowania restrukturyzacyjnego. Dlatego też, w drodze odesłania przepisów stosujemy odpowiednio do tego postępowania przepisy o postępowaniu restrukturyzacyjnym – przyspieszonym postępowaniu układowym.

Układ konsumencki rozpoczyna się od złożenia wniosku do Sądu o otwarcie tego postępowania. We wniosku o układ konsumencki należy udowodnić, że możliwości zarobkowe dłużnika oraz jego sytuacja zawodowa wskazują na zdolność do pokrycia kosztów postępowania o zawarcie układu oraz możliwość zawarcia i wykonania układu z wierzycielami. Do wniosku należy dołączyć dowód opłaty zaliczki na koszty postępowania, która obecnie wynosi blisko 8,5 tysiąca złotych.

Co dzieje się po otwarciu układu konsumenckiego?

Otwierając postępowanie Sąd wyznacza nadzorcę sądowego, który w postępowaniu sporządza spis wierzytelności, spis wierzytelności spornych oraz propozycje układowe z Dłużnikiem. W trakcie postępowania najważniejszym momentem jest przeprowadzenie głosowania nad układem, w ramach którego wierzyciele głosują nad przedłożonymi propozycjami układowymi. Układ z wierzycielami rozkłada na raty zobowiązania, zmienia ich wysokość oraz zazwyczaj odracza płatność. W postępowaniu aż do czasu zatwierdzenia układu przez Sąd Dłużnik nie musi spłacać swoich zobowiązań objętych układem.

Układ trzeba zawrzeć na okres nieprzekraczający lat pięciu. W przypadku gdy w skład masy upadłości wchodzi nieruchomość służąca zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika lub osób znajdujących się na jego utrzymaniu, układ można zawrzeć na okres przekraczający pięć lat. Musi jednak zmierzać do uratowania nieruchomości dłużnika.

Serdecznie gratulujemy!

Publikowane treści nie stanowią porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za ich wykorzystanie przez czytelnika. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej porady, umów się na spotkanie (Katowice, Bielsko – Biała – tel. +48 531 227 659)

, Zatwierdzony układ konsumencki wobec Klienta Kancelarii. Umorzenie długu na poziomie 40%!

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest