Czy warto kupić nieruchomość sprzedawaną na skutek wygranego wyroku w sprawie ze skargi pauliańskiej? Na to pytanie odpowiadaliśmy w trakcie ostatniej analizy prawnej.
Skarga pauliańska jest powództwem wnoszonym przez wierzyciela lub Syndyka masy upadłości albo zarządcę masy sanacyjnej. Zmierza ono do uznania za bezskuteczną wobec wierzyciela zaskarżonej czynności prawnej. Na skutek wygranej sprawy ze skargi pauliańskiej nabywca nieruchomości jest zobowiązany do znoszenia egzekucji ze swojego majątku, przed innymi wierzycielami.
Co to oznacza w praktyce?
- Przykład 1: Dłużnik darował swojej mamie nieruchomość o znacznej wartości. W czasie, w którym nieruchomość została darowana Dłużnik posiadał liczne długi, które przekraczały wartość nieruchomości. Nieruchomość była jedynym majątkiem Dłużnika. Wierzyciel Dłużnika wytoczył postępowanie ze skargi pauliańskiej i wygrał proces. Oznacza to, że może on prowadzić egzekucję z nieruchomości, która jest własnością mamy Dłużnika. Może ją prowadzić pomimo, że mama Dłużnika ma swoich wierzycieli, którzy skierowali wnioski egzekucyjne.
Co jednak dzieje się w przypadku, w którym mama Dłużnika obciążyłaby swoją nieruchomość hipoteką przed złożeniem skargi pauliańskiej? Czy ta czynność prawna również objęta byłaby bezskutecznością? Taki stan faktyczny analizowaliśmy dla potencjalnego nabywcy nieruchomości. Dodać trzeba, że w postępowaniu ze skargi pauliańskiej wierzyciel zaskarżył wyłącznie darowiznę. Nie zaskarżył ustanowienia hipoteki.
Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę.
- Zgodnie z art. 532 k.c. wierzyciel, względem którego czynność prawną dłużnika uznano za bezskuteczną, może z pierwszeństwem przed wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły. Z przytoczonego przepisu wynika wyraźnie, że wierzycielowi pauliańskiemu przysługuje pierwszeństwo dochodzenia zaspokojenia z rzeczy stanowiących przedmiot skargi pauliańskiej, przed innymi osobami.
Zgodnie z dominującym poglądem, art. 532 k.c., przyznający wierzycielowi pauliańskiemu pierwszeństwo przed wierzycielami osoby trzeciej, nie dotyczył wierzycieli rzeczowych osoby trzeciej. W takim przypadku występowała konieczność zaskarżenia czynności prawnej ustanawiającej to prawo rzeczowe jako dalszego rozporządzenia przez osobę trzecią uzyskaną przez nią korzyścią. Pojawiały się jednak również poglądy odmienne. Oznacza to, że skutek skargi pauliańskiej nie dotyczy dalszych rozporządzeń przedmiotem skargi pauliańskiej.
W uchwale z dnia 2 lutego 2022 r. (sygn. akt III CZP 32/22) Sąd Najwyższy wypowiedział się w tej kwestii, usuwając wątpliwości.
Rozpatrywana sprawa dotyczyła tego, kto powinien mieć pierwszeństwo zaspokojenia z nieruchomości: wierzyciel pauliański, czy wierzyciel osoby trzeciej, którego wierzytelność zabezpieczono hipoteką. Istnieją w związku z powyższym analogie w zakresie ograniczonych praw rzeczowych ustanowionych przez osobę trzecią, przeciwko której wydano wyrok w sprawie ze skargi pauliańskiej.
W omawianej sprawie zadłużone małżeństwo sprzedało swoją nieruchomość (a konkretniej – prawo użytkowania wieczystego nieruchomości) spółce, która ustanowiła na niej hipotekę na rzecz krewnego małżonków. W trakcie licytacji nieruchomości, krewny małżeństwa wystąpił o przysądzenie mu prawa do nieruchomości jako wierzyciel hipoteczny. Na drodze do przysądzenia prawa do nieruchomości stanął Urząd Skarbowy, któremu udało się uzyskać wyrok uznający zbycie przedmiotowej nieruchomości za bezskuteczne względem niego.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, w razie zbiegu – w postępowaniu egzekucyjnym z użytkowania wieczystego – uprawnienia wierzyciela pauliańskiego, względem którego czynność prawna zbycia tego prawa, zawarta między dłużnikiem a osobą trzecią, została uznana za bezskuteczną (art. 532 k.c.), z uprawnieniem wierzyciela hipotecznego, który uzyskał na tym prawie zabezpieczenie hipoteczne na podstawie czynności prawnej zawartej z osobą trzecią, ale przed ujawnieniem w księdze wieczystej roszczenia wierzyciela pauliańskiego,
mają zastosowanie reguły pierwszeństwa wynikające z ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, chyba że wierzyciel pauliański zakwestionował skutecznie czynność prawną ustanowienia hipoteki w trybie skargi pauliańskiej realizowanej w formie powództwa albo zarzutu przeciwko wierzycielowi hipotecznemu (art. 531 § 1 i 2 k.c.).
Co dokładnie orzekł Sąd Najwyższy?
Na uwagę zasługują następujące tezy z wyroku:
- Tymczasem skutkiem uwzględnienia skargi pauliańskiej jest powstanie stanu, w którym stanowiąca przedmiot czynności fraudacyjnej nieruchomość jest traktowana tak, jakby nadal znajdowała się w majątku dłużnika a nie osoby trzeciej i w konsekwencji co do zasady nie może zostać obciążona hipoteką przez osobę trzecią ze skutkiem wobec wierzyciela pauliańskiego, ale jak już była o tym mowa, bezskuteczność czynności fraudacyjnej nie następuje z mocy prawa, lecz jest skutkiem wyroku o charakterze kształtującym, a zatem z tej perspektywy istotne znaczenie ma to, kiedy doszło do obciążenia hipotecznego nieruchomości przez osobę trzecią oraz czy wówczas było ujawnione w księdze wieczystej roszczenie wierzyciela pauliańskiego, względnie czy wierzyciel hipoteczny, pomimo braku ujawnienia roszczenia pauliańskiego w księdze wieczystej, miał wiedzę o tym roszczeniu.
- Z uwagi na skutki wpisu hipoteki do księgi wieczystej i wynikające z tego domniemania prawne oraz funkcję ksiąg wieczystych, a także konstrukcję skargi pauliańskiej, której skutki nie następują ex lege, lecz z mocy konstytutywnego wyroku sądowego, ciężar wykazania bezskuteczności ustanowienia hipoteki spoczywa na wierzycielu pauliańskim, który – o ile dostatecznie wcześnie nie ujawnił swego roszczenia w celu wyłączenia domniemania skuteczności wpisu wieczysto-księgowego – może w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym z nieruchomości objętej czynnością fraudacyjną podnieść zarzut przeciwko wierzycielowi hipotecznemu, który uzyskał zabezpieczenie na takiej nieruchomości na podstawie czynności prawnej dokonanej z osobą trzecią. Wierzyciel pauliański w konfrontacji z wierzycielem hipotecznym w zaspokojeniu się z przedmiotu czynności fraudacyjnej osoby trzeciej może również w odpowiednim trybie w celu zwalczenia pierwszeństwa wierzyciela hipotecznego wykazywać, że zabezpieczenie hipoteczne uzyskał w złej wierze w rozumieniu art. 6 ust. 2 u.k.w.h., tj. gdy wiedział o roszczeniu wierzyciela pauliańskiego albo mógł się o nim z łatwością dowiedzieć.
W analizowanej sprawie ustanowienie hipoteki przez mamę Dłużnika było skuteczne względem wierzycieli oraz oczywiście względem nowego potencjalnego nabywcy.
Nabywanie nieruchomości licytowanych z powodu uznania ich za bezskuteczną jest często ryzykowne, również ze względu na ryzyka prawne. W celu identyfikacji ryzyk oraz ich analizy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.