Umorzenie 750 tys. zł długu Klienta

Zakończenie postępowania upadłościowego z bardzo korzystnym planem spłaty dla Klienta Kancelarii

Od 2021 Kancelaria Marty Witkowskiej uczestniczyła w postępowaniu upadłościowym byłego przedsiębiorcy. Postępowanie Syndyk prowadził w tzw. trybie komisarskim. Nazwa pochodzi od wyznaczenia w tym rodzaju postępowania sędziego – komisarza.

Tryby postępowania upadłościowego

Upadłość konsumencką można prowadzić bowiem w tak zwanym trybie uproszczonym. Czynności w tym postępowaniu upadłościowym wykonuje syndyk masy upadłości. Syndyk nie sporządza planu podziału funduszy masy upadłości po likwidacji składników masy upadłości. Nie sporządza też listy wierzytelności. Ma ono również wiele innych odrębności.

Jednakże, w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd może postanowić, że postępowanie upadłościowe wobec konsumentów syndyk będzie prowadzić w trybie odpowiednim jak dla przedsiębiorców. Powodem tego będzie np. znaczny rozmiar majątku dłużnika. Za taką decyzją może przemawiać znaczna liczba wierzycieli.  Zawsze takie postępowanie jest bardziej skomplikowane.

Opis sytuacji Klienta

Klient Kancelarii jest byłym przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w branży ogrodniczej. W toku postępowania o ogłoszenie upadłości dług sięgnął prawie 1 milion złotych. Po prowadzonej działalności gospodarczej Klienta pozostała nieruchomość komercyjna wraz z zapasami dla działalności gospodarczej, którą wcześniej komornik sądowy próbował nieskutecznie zbyć.

W toku postępowania upadłościowego udało się sprzedać nieruchomość wraz z zapasami oraz inne przedmioty należące do Klienta. Ostatecznie, w toku postępowania upadłościowego Syndyk masy upadłości wykonał plany podziału i przekazał wierzycielom blisko 180 tysięcy złotych.

Złożenie wniosku o ustalenie planu spłaty

Postępowanie upadłościowe prowadzone w trybie komisarskim ma również istotną różnicę w stosunku do uproszczonego postępowania.

Mianowicie, nie kończy się ono złożeniem projektu planu spłaty przez Syndyka masy upadłości, a stwierdzeniem zakończenia tego postępowania. To, czy i w jakim zakresie Sąd ustali projekt planu spłaty, należy do decyzji upadłego. W terminie 30 dni od daty obwieszczenia o stwierdzeniu zakończenia postępowania ma on bowiem możliwość złożenia wniosku o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty albo ustalenie planu spłaty. Termin ten jest bardzo ważny dla całego postępowania, ponieważ jego przekroczenie oznacza utratę prawa do złożenia wniosku o ustalenie planu spłaty.

Korzyści Klienta

Kancelaria na bieżąco czuwała nad przebiegiem postępowania upadłościowego oraz reprezentowała przed Sądem Upadłościowym w postępowaniu wywołanym wnioskiem o ustalenie planu spłaty. Ostatecznie Klient otrzymał plan spłaty w wysokości 400 złotych miesięcznie przez okres 84 miesięcy. W toku wykonania planu spłaty upadły będzie spłacać wyłącznie koszty postępowania upadłościowego, których syndyk nie spłacił w trakcie upadłości oraz wierzycieli alimentacyjnych.

Należy nadmienić, że w toku postępowania upadłościowego nie może dojść do umorzenia zobowiązań alimentacyjnych.

Ostatecznie zatem, po wykonaniu planu spłaty sąd umorzy blisko 750 tysięcy długu Klienta.

Serdecznie gratulujemy!

Publikowane treści nie stanowią porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za ich wykorzystanie przez czytelnika. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej porady, umów się na spotkanie (Katowice, Bielsko – Biała – tel. +48 531 227 659)

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest